Adatközpont a felhőkből

Híreink

Az adatközpontok nagy része ma már nem felel meg a szükséges előírásoknak, követelményeknek, ezért az informatikai cégvezetők lehetséges alternatívákat keresnek. A hagyományos megoldások mellett egyre több cég nyit a számítási felhők felé.

Világszerte számos vállalati adatközpont már legalább egy évtizedes, vagy utoljára ekkor alakították át. Az adatközponti infrastruktúra frissítésére 8-9 évenként szükség van, tehát a vállalatok többségénél aktuálissá válik a kérdés.  Ennek alapján az amerikai Forrester piackutató cég szerint 20l0-ben a világ minden pontján számos cég fogja elkezdeni adatközpontjának frissítését

Lehetséges alternatívák
 
A Forrester kutatási igazgatója szerint a jelenlegi adatközpontok nagy része már nem felel meg a követelményeknek. Az informatikai vezetők egy része azonban más lehetőségeket keres saját adatközpontok kiépítése, vagy bővítése helyett. Ilyen alternatíva például a kollokációs, rnenedzselt vagy outsourcing szolgáltatások. A váltás oka, hogy egyre összetettebbé válik az infrastruktúra, az egyre növekvő szerverigények miatt pedig lassan kinövik a jelenlegi adatközpontokat, amelyekben a több szerver miatt több energiára, hűtésre van szükség.

Az újfajta lehetőségek alkalmazását kívánják meg az új igények is. Főleg kis és középvállalatok esetében nagyon fontos a költségek bizonyos korlátok között tartása, de ezzel egyidejűleg a rendszer rugalmassága is. Illetve ezeknél a cégeknél gondot okozó biztonsági mentés és katasztrófa elleni védelem is megoldhatónak tűnik. Thomas Mendel szerint a problémák egy részére megoldást adhat a szervervirtualizáció, amelyet egyre több helyen alkalmaznak. Jelentős változás, hogy amíg 2008-ban még csak tesztelési fázisban, nem üzlet- kritikus alkalmazások esetén használták, 2009-ben már egyre több vállalat virtualizálta az üzletkritikus alkalmazást (például ERP- vagy SCM rendszereket) futtató szervereit is.
Publikus felhő
 
A Forrester kutatási igazgatója arra is rávilágított, hogy az új technológiák a konszolidáció hatékonyságát és kialakítását is nagymértékben módosítják, így például egy New York-i vállalat a bevezetést követően döbbent rá, hogy a virtualizáció következtében az adatközpont hűtési szükséglete 500 százalékkal növekedett. A Forrester által megkérdezett cégek alig több mint egytizedénél jegyzik az energiafelhasználásra fordított költségeket,de ez várhatóan változni fog a következő években.

A hagyományos adatközponti stratégiák mellett az utóbbi években egyre több vállalat érdeklődik a számítási felhők (cloud computing) iránt. A megoldás lényege, hogy az infrastruktúra-szolgáltatás helyett lényegében számítási kapacitást vásárolnak a vállalatok. Eddig  privát számítási felhők kialakítása volt a jellemzőbb, de a magas költségek miatt a döntéshozók egyre nagyobb része gondolkodik azon, hogyan tudná a publikus felhőt kihasználni, azaz interneten nyújtott szolgáltatásokat igénybe venni.

Az adatközpontok átalakítása révén a vállalatok nagyobb előnyökhöz jutnak, így például megállíthatják a szerverek elterjedését, helyet szabadíthatnak fel, csökkenthetik az energiafelhasználást és jobban megfelelhetnek a jogszabályi kötelezettségeknek. Az átalakítás hatására nagymértékben csökkenthető egy-egy új alkalmazás, illetve szolgáltatás bevezetési ideje - sorolta az előnyöket a Forrester munkatársa

Mindent szolgáltatásként
 
A HP marketingszakemberei szerint a jövőben tovább fog terjedni az "everything as a service" szemléletmód, és egyre inkább elterjed majd a szolgáltatásalapú informatika. A HP 2002 óta tervezi az adatközpontok átalakítását: ennek alapját az adaptív infrastruktúra adja, amelyet az üzleti igényeknek megfelelően biztonságosan és automatikusan lehet skálázni.

Ezt egészítheti ki a biztonságos számítási felhő-szolgáltatás, amely Furliani szerint ma már nemcsak hype, a technológia kézzelfogható előnyöket nyújt nemcsak az IT, de az üzleti oldal, a fejlesztők és a felhasználók számára is. Az adatközpontok átalakításahoz a HP-nak kész stratégiája és portfóliója van; a szükséges lépések, valamint a várható előnyök felmérésére pedig szabványos szolgáltatásokat kínál- tette hozzá Lucio Furliani.
Nem figyelnek az energiára
 
Az adatközponti és IT-menedzserek nem figyelnek eléggé az adatközpontok energiafelhasználásának kérdésére - derül ki a Gartner felméréséből. Az amerikai Gartner piackutató cég közzétette a 2009 áprilisában 130 üzemeltetési menedzser válaszai alapján készített felmérését. A kutatásból kiderül, hogy bár a zöld IT továbbra is a legfontosabb témák közön szerepel, a válaszadók szerint a következő 18 hónapban a szállítók kiválasztásánál nem lesz fontos tényező, hogy mennyire környezetbarát termékeket kínálnak.  Mindössze 7 százalékuk veszi ezt figyelembe a beszerzéseknél.

Nyilvánvalóan nem törődnek az energiafelhasználás mérésével, illetve felügyeletével, mégis a válaszadók 63 százaléka véli úgy, hogy a következő másfél évben kapacitásgondokkal kell szembenézniük, és ami még fontosabb, 15 százalékuk szerint adatközpontjaik mérete a végéhez közeledik, és emiatt a következő egy évben új adatközpontokat kell kialakítaniuk vagy régieket kell átalakítaniuk.

  (Forrás: Computerworld)